Među procedurama koje stomatolozi koriste za popravljanje oštećenih zuba, dva najčešća tretmana su zubne krunice i plombe. Iako obe opcije obnavljaju funkciju i estetiku zuba, razlikuju se po načinu delovanja, stabilnosti i primeni. Razumevanje ovih razlika između krunice za zube i plombe može vam pomoći da izaberete opciju koja će najbolje odgovarati vašim potrebama.
Ključna razlika između krunice za zube i ispune
Trajnost i snaga
Keramička zubna krunica smatra se jednim od najefikasnijih rešenja za sanaciju oštećenih zuba, jer obezbeđuje visoku izdržljivost. Krunice se izrađuju od keramike, metala ili njihove kombinacije, što im omogućava da pruže dobru podršku zubima izloženim velikom pritisku, poput kutnjaka. Krunice mogu trajati od 10 do 15 godina ili duže uz odgovarajuću negu, što ih čini idealnim rešenjem za ozbiljno oštećene zube.
Plombe su često dovoljna opcija za manje karijese, ali pružaju manju izdržljivost u odnosu na krunice za zube. Izrađuju se od kompozitne smole ili amalgama i obično traju između 5 i 10 godina. Međutim, plombe su podložnije trošenju na mestima koja su izložena pritisku žvakanja.
Procedura i vremenska obaveza
Ugradnja zubnih krunica obično zahteva više vremena i nekoliko poseta stomatologu. Stomatolog će možda morati da ukloni oštećeni deo zuba, a zatim uzme otisak kako bi napravio krunicu. Ponekad se postavlja privremena kruna dok se definitivna ne postavi na narednom pregledu.
Za razliku od krunica, plombe se postavljaju u kraćem vremenskom roku i uz jednostavniji postupak. Stomatolog uklanja oštećeni deo zuba i popunjava prostor odabranim materijalom. Ovaj proces zahteva samo jednu posetu, zbog čega su plombe pogodne za manje probleme.
Estetska razmatranja
Krunice se mogu prilagoditi boji ostalih zuba, naročito ako su izrađene od porcelana, što ih čini odličnim izborom za prednje zube koje je potrebno rekonstruisati. Ispune su takođe dostupne u materijalima koji odgovaraju boji zuba, ali za veća oštećenja krunice su estetski privlačnije.
Troškovi
Krunice mogu koštati između 800 i 2.000 eura ili više (ukupno, ukoliko je više zuba u mostu), što je posledica složenijih procedura i korišćenih materijala. Plombe su jednostavniji tretman u poređenju s krunicama, pa su samim tim i jeftinije, s cenom između 2.000 i 5.000 dinara.
Zaključak
Dakle, izbor između plombe i krunice zavisi od stanja vašeg zuba. Krunice za zube su pogodne za ozbiljnija oštećenja koja ne mogu da se saniraju plombom, dok su plombe korisne kod manjih karijesa. Konsultacija sa stomatologom pomoći će vam da odlučite koji tretman vam najviše odgovara u zavisnosti od vaših potreba i finansijskih mogućnosti.